Adım Adım Lise Tercih İşlemleri ve Tercih Formu Doldurma Örneği

Adım Adım Lise Tercih İşlemleri ve Tercih Formu Doldurma Örneği. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG yerine uygulamaya koyduğu yeni Lise Kayıt Sistemi adım adım ilerliyor. Sınavla öğrenci alan nitelikli liseler daha önce yayınlanmıştı. 2 Haziran 2018 tarihinde yapılan Merkezi Sınav sonuçları 26 Haziranda açıklandı. Aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı.Kılavuzda A’dan Z’ye adım adım sizlere bu makalede anlatacağı. Gerçek anlamda Lise Tercih Robotu size yardımcı olacak.

1-Yeni Lise Tercih, Yerleştirme,Ek Yerleştirme, Kayıt İşlemleri ve Nakil İşlemleri Tarihleri:

2 Temmuz 2018 tarihinde başlayacak tercih işlemleri 13 Temmuz 2018’de Bitecek daha sonra nakil işlemleri ile devam eden süreç 17 Eylül 2018 tarihinde okulların açılmasıyla son bulacak

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

TARİH

İŞLEM

26 Haziran 2018

Merkezî Sınav Puanlarının İlanı

27 Haziran- 13 Temmuz 2018

Özel Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemlerinin ve kayıtlarının tamamlanması

02 Temmuz 2018

Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı

02-13 Temmuz 2018

Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

30 Temmuz 2018

Yerleştirme Sonuçlarının ve Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

06-10 Ağustos 2018

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

13 Ağustos 2018

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

13-17 Ağustos 2018

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

19 Ağustos 2018

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

27-31 Ağustos 2018 ( Saat 17:00)

( Saat 17:00

Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

( Saat 17:00) 03 Eylül 2018

Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı

03-06 Eylül 2018

Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

08 Eylül 2018

Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Sonuçlarının İlanı

10-14 Eylül 2018

Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvuruların Alınması

10-14 Eylül 2018

Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması

16 Eylül 2018

İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirmelerinin Tamamlanması, Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi

17 Eylül 2018

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı

2- Özel Liseler ve Yetenek İle Öğrenci Alan Okullara Kayıt

27 Haziran- 13 Temmuz 2018 Tarileri arasında Özel Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemlerinin ve kayıtlarının tamamlanması planlanmıştır. bu okullara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler gitmek istedikleri okula başvurabilir.

                 Güzel Sanatlar Liseleri, Spor Liseleri, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz 2018 tarihine kadar (saat 17.00) tamamlanacaktır.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel ortaöğretim kurumları, Merkezî Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabilecektir. 2018/2019 eğitim- öğretim yılı için özel okul kayıt işlemleri, 27 Haziran-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılabilecektir. Yerleştirme sonuçları aynı eğitim-öğretim yılı için geçerli olacaktır. Özel Öğretim Kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecektir.

                Not: Özel okula ön kayıt için başvuru yapan öğrenciler e -okul üzerinden devlet liselerini tercih edemeyecekler. Eğer özel okula gitmekten vazgeçip devlet okuluna gitmeye karar verdiyseniz ön kaydınızı sildiriniz. Lise Tercih Örneği 2108,Lise Tercih Robotu

3- Okul Listeleri ve Kontenjanlarının İlan edilmesi

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenciler tarafından tercih edilebilecek okulların kontenjan tablolarını 2 Temmuz 2018 Tarihinde yayınlayacak. Daha önce Merkezi sınava giren öğrenciler için sınava başvuru kılavuzunda sınavla öğrenci alan nitelikli liseler ve kontenjanlar yayınlanmıştı. Bu defa adrese dayalı öğrenci alan liseler ve kontenjanları da açıklanacak.

4-Lise Tercih Süresi ve Tercih İşlemleri

Lise Tercihleri 2-13 Haziran 2018 Tarihleri arasında yapılacak. Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

a) Yerel Yerleştirmeyle (adrese Dayalı)Öğrenci Alan Okulların Tercih edilmesi

Yetenek sınavı ile öğrenci alan okullar ile özel okulları tercih edip bu okulları kayıt yaptıran öğrenciler dışında kalan tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır.

Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

e-okul üzerinden tercih yapan öğrenciler İçin;

a)Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar;
Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.  Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir.

Yani tercihinizde en fazla 3 Anadolu lisesi olacak diğer iki tercih Mesleki veya Teknik Anadolu Lisesi yada Anadolu İmam Hatip Lisesi Olmak zorunda.

Örneğin:

Antalya Konyaaltı Eğitim Bölgesinde:

1.Tercih Muhuttin Mustafa Böcek Anadolu Lisesi

2.Tercih Konyaaltı Anadolu Lisesi

3.Tercih Akdeniz Anadolu Lisesi

4.Tercih  Halit Uluç Anadolu İmam Hatip Lisesi

5.Tercih KONYAALTI BAHTILI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

şeklinde olabilecektir.

Ayrıca seçilen bu beş tercihi 3’ü kayıt alanından yani adresinize en yakın okullardan diğer ikisi yan kayıt alanından veya diğer kayıt alanından olabilecektir.

b)Pansiyonlu Okulların Tercih İşlemleri

İsteyen öğrenci Yerel Yerleştirmeye dahil okulların ve Merkezi Sınavla öğrenci alan okulların yanı sıra pansiyonlu okulları da seçebilecekler.

Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir

c) Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okul Tercihleri

Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul tercih edebilecekler.

Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar  tercih ekranı açılmayacaktır.

e-Okul üzerinden yapılan tercihler sisteme kaydedildikten sonra çıktısı okul müdürüne imzalattırılıp okula teslim edilecektir.

OKULLARDAN TERCİH YAPACAK ÖĞRENCİLER

Tercihlerini e-okuldan değilde okul müdürlüklerinden yapmak isteyen öğrenciler ve veliler öncelikle aşağıda örneği verilen formu doldurup okula gitmeleri gerekmektedir.

YERLEŞTİRME TERCİHLERİ İÇİN ÖN ÇALIŞMA FORMU                                  EK–1

Bu form, öğrenci velileri tarafından tercih işlemi yapmadan önce, programa girilecek bilgilerle ilgili ön çalışma yapılabilmesi için hazırlanmıştır. Tercih yapmadan önce bu form üzerinde hazırlık yapılabilir. İnternet imkânı olmayan öğrenciler, okula gitmeden önce bu form üzerindeki bilgileri doldurup kontrol etmelidirler.

Doldurulan formun hiçbir yasal geçerliliği yoktur ve ön hazırlık dışında hiçbir yerde kullanılamaz.

1-KİŞİSEL BİLGİLER

TC Kimlik No /Geçici Kimlik No

Adı-Soyadı

Doğum Tarihi

Okul Adı

Okul Numarası

Güvenlik No (*)

Cep Telefon No

Güvenlik No: Mezun olunan ortaokul tarafından verilen numaradır. Numaranın kaybedilmesi durumunda öğrenci mezun olduğu ortaokul idaresine şahsen başvurarak temin edilebilir.

2-TERCİH BİLGİLERİ

1. Grup –Merkezî Sınavla Öğrenci alan Okullar

Sırası

Tercih Kodu

Tercih Edilen Okul

1

2

3

4

5

2. Grup Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar

Sırası

Tercih Kodu

Tercih Edilen Okul

1

2

3

4

5

3. Grup Pansiyonlu Okullar

Sırası

Tercih Kodu

Tercih Edilen Okul

1

2

3

4

5

14

(Visited 18.417 times, 1 visits today)

“Adım Adım Lise Tercih İşlemleri ve Tercih Formu Doldurma Örneği” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir