Bursa Lise Eğitim Bölgesi Sorgulama, Adrese Dayalı Tercih ve Kayıt İşlemleri

Bursa Lise Eğitim Bölgesi Sorgulama, Adrese Dayalı Tercih ve Kayıt İşlemleri. TEOG yerine getirilen adrese dayalı lise geçiş sistemine göre Bursa ve ilçelerinde bulunan liselere nasıl kayıt yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Bursa Lise Kayıtlarına esas eğitim bölgelerini, adresinizin hangi lisenin eğitim bölgesinin içinde olduğunu. Evinize en yakın liseyi MEB açıklamasından sonra aşağıdaki linkten öğrenebileceksiniz.

Bursa Lise Eğitim Bölgesi Sorgulama

Lise Eğitim Bölgeleri Kayıt alanı ve Komşu Kayıt alanı içerisinde tercih edilebilecek okulların listesi e-Okul üzerinden yayınlanacak.
Yerel yerleştirme tercih ekranında okulları  Eğitim ve Kayıt Bölgeleri e-Okul Sistemi üzerinden Tercih Sırsında açıklanacaktır. e-Okul Lise kayıt alanı ve Lise komşu kayıt alanı sorgulama ve

e-OKUL EĞİTİM BÖLGESİ ÖĞRENMEK VE TERCİH  İÇİN TIKLAYINIZ

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Lise Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Bursa Lise MEB Eğitim Bölgeleri (Büyükorhan Lise MEB Eğitim Bölgeleri , Gemlik Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Gürsu Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Harmancık Lise MEB Eğitim Bölgeleri, İnegöl Lise MEB Eğitim Bölgeleri, İznik Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Karacabey Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Keles Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Kestel Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Mudanya Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Mustafakemalpaşa Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Nilüfer Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Orhaneli Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Orhangazi Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Osmangazi Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Yenişehir Lise MEB Eğitim Bölgeleri, Yıldırım Lise MEB Eğitim Bölgeleri)

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kurumlarının, millî eğitimin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda işlevlerini yürütürken birbirlerini tamamlaması ve bir bütün oluşturması; bu kurumlara öğrenci alınacak çevrelerin belirlenmesi; nüfusu az ve dağınık olan yerlerde merkez okulların oluşturulması; eğitim kurumlarındaki eğitim personelinin, fizikî kapasitenin, ders araç ve gerecinin ortak, etkili ve verimli kullanılması; okulun iç ve dış öğeleri ile yerel yönetimler, özel sektör ve gönüllü kuruluş temsilcilerinin eğitim yönetimi ve karar süreçlerine katılımı ile katkılarının sağlanması; okulun çevre ile bütünleştirilerek çevrenin övünç kaynağı hâline dönüştürülmesi ve akademik çevre ile okulun her alanda iş birliğine teşvik edilmesi; böylece eğitimde kalitenin yükseltilmesi ve sürekliliğinin sağlanmasına imkân verecek eğitim bölgeleri ve eğitim kurullarının oluşturulmasına ilişkin temel ilkeleri, yönetimi, işleyişi ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

MEB Bursa Lise Bölgeleri açıklandı mı? Bursa ve ilçelerinde oturan vatandaşlar hangi liselere kayıt yaptıracak?

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Bölgeleri açıklandığında web sayfamızdan anında öğrenebilirsiniz.

Bursa Adrese Dayalı Lise Tercih ve Kayıt İşlemleri, Bursa MEB Lise Kayıt Eğitim Bölgeleri, Bursa Adrese Dayalı Lise Tercihleri

2017 yılında yapılan düzenleme ile TEOG yerine getirilen sistem iki bölümden oluşmaktadır.

1- Lise Giriş sınavı ile Öğrenci alan Nitelikli Liseler

2- Adrese Dayalı Kayıt İle Lise Tercihleri

Bursa ‘da Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ile öğrenci alacak liselerin bölgeleri aralık ayında açıklanacaktır.

MEB Bursa Eğitim Bölgeleri; Lise Kayıt Sitemine esas Eğitim Bölgeleri açıklandığında burandan yayınlayacağız.

(Visited 6.837 times, 1 visits today)

1 Yorum

  1. Evime 1 durak ötedeki okulLAR tercih listesinde çıkmazken çok uzak okul cikiyor benim burnumun dibindeki okul çok uzaktakine çıkıyor
    Sırameşeler bursa atatürk lisesinemi daha yakın
    yoksa bağlarbasimi atatürk lisesine daha yakın…yazık ettiniz hakkımı helal etmiyorum çünkü burada bir haksızlık var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir