Liselerin Eğitim Kayıt Bölgeleri ve Kayıt Alanı Sorgulama

Liselerin Eğitim Kayıt Bölgeleri ve Liselerin Adreslerini Sorgulama

2018-2019 yılı içinde geçerli olacak ve TEOG yerine getirilen “Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” lise tercihi yapabilmeniz için öncelikle ikamet ettiğiniz adresinizin kayıtlı olduğu eğitim Bölgesinde hangi okulların olduğu öğrenmeniz gerekmektedir.

Daha sonra sınavsız öğrenci alan liseleri “Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi” üzerinden tercih yapacaksınız. Bu tercih sisteminde en fazla 5 okul tercih edilebilinecektir.

Aşağıda verdiğimiz link ile Milli eğitim Bakanlında kayıtlı mevcut liselerin adresleri ve eğitim bölgeleri görülebilmektedir.

Yerel yerleştirme tercih ekranında okulları  Eğitim ve Kayıt Bölgeleri e-Okul Sistemi üzerinden Tercih Sırsında açıklanacaktır. e-Okul Lise kayıt alanı ve Lise komşu kayıt alanı sorgulama ve 

e-OKUL EĞİTİM BÖLGELERİNİ ÖĞRENMEK VE TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Isparta  Lise Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Başarılı olan ,adrese dayalı lise tercih sistemini tercih yapmayan öğrenciler ise merkezi sınav sistemi ile sınava tabi olacaklardır. Merkezi sınav sonucundaki başarı ve tercih sıralamasına göre sınavla öğrenci kabul eden belirli sayıdaki okullara yerleştirilecektir.

(Visited 31.660 times, 1 visits today)

“Liselerin Eğitim Kayıt Bölgeleri ve Kayıt Alanı Sorgulama” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir