Yeni Lise Kayıt Sisteminde OBP (Ortaokul Başarı Puanı) Kullanılacak mı?

Yeni Lise Kayıt Sisteminde OBP (Ortaokul Başarı Puanı) Kullanılacak mı? Yeni Liseye Girişte Ortaokul Başarı Puana (OBP) yani okul geçme notu, yıl sonu başarı notu, diploma notu Etkili Olur mu? Liseye giriş yeni sistemde ortaokul başarı puanları öğrencilerin ortaokulda aldıkları derslerdeki başarılarının ortalamsıyla yıl sonu oluşan başarı notu ile 3 yıl boyunca elde ettikleri başarı notlarının toplanıp ortalamasının alınmasıyla oluşan başarı puanı ne kadar etkili olur ? Liseye girişte OBP belirleyici mi?OBP ertisi

Ortaokul başarı puanı (OBP): Ortaokulun 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde alınan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasını, ifade etmektedir.

Yıl sonu başarı puanı nerede kullanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre;

Mill Eğitim İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Kurulmuş Olan Komisyon; nakil ve yerleştirmeleri, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullara dengeli bir şekilde yapar. Ancak, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi ve/veya Kılavuzu hükümleri çerçevesinde ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara yerleşemeyen öğrencileri, aynı merkez ilçe/ilçedeki diğer ortaöğretim kayıt alanlarındaki boş kontenjanı bulunan okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak yerleştirir.”

Denildiğinden OBB puanıyla bazı liselere yerleştirme yapılacağı anlaşılmaktadır.

Ayrıca anılan yönetmelikte Önceki yıllarda 8 inci sınıfı bitiren, herhangi bir ortaöğretim kurumunda kaydı bulunmayan ve kayıt şartlarını taşıyan öğrencilerin ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak kayıtları yapılır.”

Denildiğinden önceki yıllarda 8.sınfı bitirdiği halde herhangi bir liseye yerleşmemiş veye kayıt yaptıramamış olan öğrencilerinde yeni liseye girişte OBP ile yerleşebileceği açıklanmıştır.

Buna göre;

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yetenek sınav puanı ve OBP kullanılarak puan üstünlüğüne göre,

yerleştirme yapılacağı düzenlenmiştir.

Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, ikinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “kontenjanla tercih ve yerleştirmeye” ibaresi “kontenjan ile tercih, yerleştirme ve kayıt işlemlerine” olarak, aynı fıkranın (b) bendinde yer alan “ve yerleştirmeye esas puan” ibaresi “ile OBP” olarak değiştirilmiştir.

 

Denildiğinden geçen yıllarda TEOG sonucunda yerleşmeye esas puan olarak yayınlanan puanın bu dönem Ortaokul Başarı Puanı OBP olarak değiştirildiği ifade edilmektedir.

Sonuç Olarak: Bu yıl 2018-2019 Eğitim öğretim yılında %90’a yakın liseye adrese dayalı yerleştirme yapılacaktır.

%10 kadar liseye LGS sınavı sonucuna göre yerleştirme yapılacaktır.

Ancak güzel sanat liselerine girişte yetenek sınavıyla birlikte OBP esas alınacaktır.

NAKİL İŞLEMLERİNE OBP  VE YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL İLKELERİ
Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılır.
1. Merkezî Yerleştirme
a) Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.
b) Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır.
c) Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme tercihleri dikkate alınmayacaktır.
2. Yerel Yerleştirme
a) Yerel Yerleştirmeye Esas Nakil, sırasıyla ortaöğretim kayıt alanı, OBP, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır.
b) Tercih edilen lise bakımından;

i. Öğrencilerin, ikamet adresine göre bulunduğu “Kayıt Alanı”ndan okul tercih etmeleri
durumunda, aynı okulu tercih eden “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrencilerden; “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrenciler de “Diğer” Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden öncelikli olacaktır.

ii.Yerleştirmede Ortaokul Başarı Puanı yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak
yerleştirilecektir. OBP için virgülden sonra dört hane dikkate alınacaktır.

iii.Öğrencilerin sekizinci sınıfta okula devam durumları yerleştirmede değerlendirilecektir. Özürsüz devamsızlığı 0-5 gün olan öğrenciler 5,5-10 gün olanlara göre; 5,5-10 gün devamsızlığı olan öğrenciler 10,5-15 gün olanlara göre; 10,5-15 gün devamsızlığı olan öğrenciler 15,5-20 gün olanlara göre; 15,5-20 gün devamsızlığı olan öğrenciler de 20 gün üzeri olanlara göre daha öncelikli olacaktır.

iv. Yerel yerleştirmede son ölçüt olarak yaşça küçük olan öğrenciler öncelikle
yerleştirilecektir.

(Visited 96.356 times, 1 visits today)

“Yeni Lise Kayıt Sisteminde OBP (Ortaokul Başarı Puanı) Kullanılacak mı?” üzerine 23 yorum

  1. evet olacak

   iv. Öğrencilerin Ortaokuldaki Başarı Puanı yerleştirmede değerlendirilecektir. Ortaokul
   Başarı Puanı 80,00-100 başarı diliminde olan öğrenciler, 60,00-79,99 başarı diliminde olan
   öğrencilere göre; 60,00-79,99 başarı diliminde olan öğrenciler de 60,00’ın altında başarı
   diliminde olan öğrencilere göre daha avantajlı olacaktır.

   1. böyle bir şey mümkün diil virgülden sonra 4 hane soran madde var.nasıl 80 ile 100 bir olsun

 1. Benim kafama takılan nokta 80-100 arası ortalama dendiğinde öğrencilerin yüzde 80 i için bu yüzdelik içinde .örneğin okul başarı ortalaması 85 olan bir öğrenci ile 98 olan bir öğrenci eşit mi olacak yerleştirmede .

 2. Ben 2019 lgsden 300 aldim galiba belli degil tongucdan baktim dun. 8. Sinif ortalamam 88 fen lisesine gidebilme sansim varmi 368 puan fen lisesi. Lutfen yaziin

 3. obp si 95.98 olan 95.97 olandan avantajlı anladığım kadarıyla. ama adresleri aynı olmak şartıyla.komşu kayıt alanındaki 96 bile olsa 95.98 olan avantajlı.

 4. benim 8.sınıf puanım 95 ama 6.cı sınıf ve 7.ci sınıf puanım berbat ve obp 87 şimdi burada sınavsız alan okul tercih ettğimde 94 istiyolar ben giremicem mi ama 8.ci sınıf puanım 95

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir