2020 LGS (Liseye Geçiş Sınavı) Ertelendi !

2020 LGS (Liseye Geçiş Sınavı) Ertelendi !

2020 LGS ertelendi mi, 2020 Lise Geçiş Sınavı ertelendi mi, 2020 LGS ne zaman yapılacak, 2020 LGS iptal edildi mi,

MEB sınav takvimine göre 2020 yılında yapılacak olan LGS sınav tarihi 20 Haziran 2020 olarak açıklanan sınav tarihi değişti mi, sınav iptal edildi mi soru gündemi oluşturmaktadır.

Corona virüsü tedbirleri ile ilgili 18 Mart tarihinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YKS ve LGS’ye dair süreç ile ilgili “Haziran ayında yapılacak Liselere Geçiş Sınavı ve üniversiteye giriş sınavının soru hazırlıkları da yapılacaktır. Gelişmelere göre bu sınavları da ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz.”  şeklinde açıklama yapmıştı. Normalleşme kapsamında önceki gün Sayın cumhurbaşkanımızı sınav tarihinin değiştirildiğini belirtti.

Buna göre;

Sınavın Uygulanması
a. Merkezî Sınav, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır.
b. Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacaktır.
c. Ek süre verilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerde;
i. Yabancı Dil alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 80 dakika,
ii. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 80 dakika,
iii. Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testlerinden muaf olanların birinci
oturumdaki toplam süresi 65 dakika olarak uygulanacaktır.
ç. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olan öğrencilerin birinci oturumdaki toplam süresi 60 dakika olarak uygulanacaktır.

Sınav Sonuçlarının Bildirilmesi
Merkezî Sınav sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

(Visited 86 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir