Lise MİS Sınavlarının Pilot Olarak Yapılacağı İller

Lise MİS Sınavlarının Pilot Olarak Yapılacağı İller.Yeni Lise Giriş Sınavları olarak planlanan  Milli İzleme Sınavı Hangi İllerde Başlayacak? MİS Pilot İller

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı liselere geçişte kullanılacak yeni sınav sistemi hakkında çalışmalarına devam ediyor. Yeni sistemle ilgili olarak ilginç bir detay belirlendi.

HAZIRLIK TALİMATI

Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “merkezi sınav olmasın” talimatını verdiği gün, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü illere bir yazı gönderdiği ortaya çıktı. Yazıda, 5. sınıflarda uygulanacak yeni bir sınava ilişkin hazırlık talimatları yer aldı.

İllere gönderilen genelgede 2017 yılında ilk kez uygulanacak sınav için hazırlıkların yapılması talimatı verildi. Sınavın ismi ise Milli İzleme Sınavı olarak genelgede yerini aldı.

Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme, Araştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında geliştirilecek sınav ilk kez 5. sınıflara aralık ayında uygulanacak. Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun aktardıklarına göre ilk planda çoğunluğunu test sorularının oluşturacağı belirtilen sınavda açık uçlu sorular da çocukların değerlendirilmesi için kullanılacak.

OKULLAR BİLGİLENDİRİLECEK

Genelge ile illere gönderilen ve belirtilen söz konusu sınavda Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yer alacak. Söz konusu genelge ile Milli Eğitim Bakanlığı pilot illere ilk dönemin sonuna kadar yetiştirilmesi gereken konuları bildirdi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı işlenmesi gereken kazanımlar konusunda da okulların bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

SINAV KONULARI

Türkçe sınavında “Çocuk Dünyası”, “Milli Mücadele ve Atatürk”, “Erdemler”, “Bilim ve Teknoloji” temalarındaki okuma kazanımları belirlendi. Matematik dersi kapsamında ise “Doğal Sayılar”, “Doğal Sayılarda İşlemler”, “Kesirler” ve “Kesirlerde İşlemler” konuları belirlendi. Fen Bilgisi dersi için “Dünya, Güneş ve Ay”, “Canlılar Dünyası”, “Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme” konuları yer aldı. Bu konular ilk 3 ünite olarak yer alıyor.

PİLOT İLLER BELİRLENDİ

Söz konusu uygulamanın Türkiye’de pilot illerde yani 24 şehirde denenmesine karar verildi. İlle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen illerin arasında Aydın, Bursa, Erzurum, Mardin, Mersin, Konya, Gaziantep, Kayseri, Trabzon’un da aralarında olduğu 15 büyükşehir yer aldı.

(Visited 887 times, 1 visits today)
Yayın tarihi Kategoriler LGS 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir