Nitelikli Liselere Girmek İçin LGS’den Kaç Puan Almak Gerek

Nitelikli Liselere Girmek İçin LGS’den Kaç Puan Almak Gerek. Yeni Liseye geçiş Sisteminde iki tip tercih ve yerleştirme   yapılması sözkonusu. Bunlardan yaklaşık bir milyon öğrenci sınavsız adrese dayalı evlerine en yakın liseye yerleşirken. yaklaşık 125 bin öğrenci Merkezi Liseye Geçiş Sınavı LGS sonucuna göre öğrenci alacak.

Peki LGS ile örenci alacak nitelikli liseleri girmek için kaç puan almak gerekir. Sınavla öğrenci alan Fen liseleri ve Anadolu Liselerine giriş için taban puanı kaç olacak?

Yapılan LGS 2018 sınavı sonuçlarına göre öğrenci alacak liselerin içerisinde Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve Anadolu Teknik Liseler ile Sosyal Bilimler Liseleri bulunmakta.

Fen liseleri ve Anadolu liselerini giriş için taban puanı kestirmek zor değil. Bu okulların bir çoğu geçen yıllar ki taban puanlarına yakın bir puanla öğrenci alacaktır. Yüzdelik olarak söylemek gerekirse ilk %1’lik dilimde öğrenci alacaklardır.

Ancak nitelikli liseler içerisinde yer alan İmam Hatip Liseleri ve Anadolu Teknik liselerinin taban puanını kestirmek zor. Bu liseleri tercih edecek olan öğrenciler sınavdaki aldıkları puana bakmadan tercih yapsınlar. Çünkü Tercih ve Sıralama sistemiyle öğrenci alacak olan bu liselerde talep kontenjanların altında kalması halinde çok küçük puan dilimlerinde yer alan öğrencilerde bu liselere girebilecektir.

Sonuç olarak ilinizde bulunan nitelikli okulların geçen yılki yerleştirme puanlarına bakınız Fen Lisesi ve Anadolu Liseleri ile Sosyal Bilimler Liselerine giriş puanları bu okulların geçen yılki puanlarına yakın olacaktır.

Ancak Anadolu Teknik ve İmam Hatip Liselerinde taban puanı kestirmek hayli zor bu okullara yapılan talepler taban puanları belirler.

(Visited 18.849 times, 1 visits today)

“Nitelikli Liselere Girmek İçin LGS’den Kaç Puan Almak Gerek” üzerine 9 yorum

 1. çevremizde evimizin yakın olduğu okul puanla öğrenci alıyor. fakat ben oğlumun bu okula gitmesini istiyorum puanı yetmediğinden adresten dolayı kayıt yaptırabilirmiyiz acaba teşekkürler

  1. Hayır. Doğal olarak diğer öğrencilerin puanla gittiği liseye evinizden dolayı gidemezsiniz. Evinize en yakın SINAVSIZ 5 okul tercih edebilirsiniz( nitelikli okul tutmaz ise)

  2. Doğal olarak insanların puanıyla geldiği bir liseye puanı yetmeyen birinin evi yakın olsa bile girmesi mümkün değil. Nitelikli okullara puan yetmediyse eve yakın SINAVSIZ alan 5 okul tercih edilecek. Yani puanı yetmediği sürece okulun yanında oturmak bile bir şey değiştirmiyor.

 2. Beki benim kızım her dönem deşekkür alıyor ama sınav heycanı ile düşük buan aldı şimdi ne olcak dönem sonu buan ları bakılmıycakmı yazık deyilmi bir sınav cocuğumun geleceğini mahvedecek öyle deyilmi on buanla isdediği okulu kaybetti

 3. Beki benim kızım her dönem deşekkür alıyor ama sınav heycanı ile düşük buan aldı şimdi ne olcak dönem sonu buan ları bakılmıycakmı yazık deyilmi bir sınav cocuğumun geleceğini mahvedecek öyle deyilmi on buanla isdediği okulu kaybetti

 4. Yeterki çalışalım ve iyi bir puan alalım. Zaten sonrası çorap söküğü gibi gelir. Demek istiyorum ki ”sınavla alan okullara yerlesebilirsek
  üniversite garanti”

  Şunuda söylemek isterim ki, sakın soruların o şekilde zor gibi görünmesine aldanmayın. Şoyleki soru da sadece gereksiz hikayeler verilmiş ama onun özü o şekil değil.

 5. Benim 4.sınıftan beri karne ortalamam 80 ve üstü sadece 8.sınıfta 77 oldu iyi bi liseye gidebilirmiyim sizce hangi lise gelir karne ortalamasıyla alan liselerden hangisi

 6. Benim 4.sınıftan beri ortalamam 80 ve üstü ama 8.sınıfta 77 oldu sizce iyi bu lise gelirmi karacadag anadolu liseleri sizce hangisi gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir