TEOG İle Liseye Yerleşen Öğrencilerin Nakli Eski Usulle Yapılacak

MEB ‘Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Ancak bu yıl liseye geçişte düzenlenecek merkezi sınavla ilgili uygulamaların eklendiği yönetmelikte yer alan ‘nakil ve geçişler’ hakkındaki madde kafaları karıştırdı. Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda “TEOG geri döndü” gibi yorumlar yer aldı. Hürriyet Eğitim’in MEB’den aldığı bilgiye göre bu doğru değil, TEOG kalktı ve bu yıl yeni liseye giriş sistemi uygulanacak. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de Twitter hesabından bir açıklama yaparak, yönetmelikteki geçici maddenin yanlış yorumlandığını belirtti.

TEOG İle Liseye Yerleşen Öğrencilerin Nakli Eski Usulle Yapılacak. Bugünkü resmi gazetede 7/9/2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik öngören Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik  ile bazı düzenlemeler yapıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile yeni lise kayıt sistemi hakkında bazı düzenlemelere yer verildi. Anılan yönetmelik liseye kayıt ve liseler arası nakil işlemlerini düzenleyen maddeyi okuyan vatandaşlarda bazı kafa karışıklıkları oluştu.

Yönetmelikte yer alan nakile esas puan ve yerleşmenin merkezi sınavdaki puana göre nakil işlemleri yapılacağını düzenleyen madde TEOG geri geliyor algısı yaratınca Milli Eğitim bakanlığı Müsteşarı yusuf Tekin açıklamada bulundu.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Tekin, nakil ve geçişlerle ilgili maddenin şu anda 8’inci sınıfta okuyup 9’uncu sınıfa yerleşecek öğrencileri kapsadığını vurgulayarak, eski sistemle liselere yerleşen öğrencilerin eski yönetmelik hükümlerine göre nakil yapacağını belirtti. Tekin’in açıklamaları özetle şöyle:

Yusuf Tekin‏ @Yusuf__Tekin
Ortaöğretim yönetmeliğindeki değişiklik yayımlandı. Yönetmelik şu an 8. sınıfta okuyup 9. sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsıyor. Geçici madde ise nakil ve geçişleri düzenliyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişleri. Yani eski öğrenciler eski hükümlere göre nakil yaptıracaklar demek. Herkese hayırlı olsun.

(Visited 356 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir