Yeni Lise MİS Sınavı Kaçıncı Sınıflara Uygulanacak?

Yeni Lise MİS Sınavı Kaçıncı Sınıflara Uygulanacak?

Milli İzleme Sınavı 5. Sınıflara’da Uygulanacak!!

Yeni Lise Giriş Sistemi kapsamında pilot uygulamaya geçilen Milli İzleme Sınavı MİS 5. Sınıftan itibaren uygulanacak.

MEB, öğrencilerin seviyesini ölçmek için 5. sınıflara 24 ilde ‘Milli İzleme Sınavı’ uygulayacak. Müfredatı kavrama düzeyinin belirleneceği sınavda, eksiklikleri tespit edilecek.

 

DORUK ÇAKAR

Liselere girişte uygulanacak yeni sistemle ilgili çalışmalar son aşamaya gelirken Milli Eğitim Bakanlığı 5.sınıflarda söz konusu sınavın provası niteliğinde bir sınav uygulama kararı aldı. Buna göre 24 ilde öğrencilerin seviyelerinin belirlenmesi amacıyla “Milli İzleme Sınavı” adlı bir sınav uygulanacak.

YÜZDE 30 ETKİLİ OLACAK

Aydın, Bursa, Erzurum, Mardin, Mersin, Konya, Gaziantep, Kayseri, Trabzon’un da aralarında bulunduğu 24 ilde 5.sınıf öğrencilerine uygulanacak sınav ile öğrencilerin müfredattaki konuları kavrama düzeyi belirlenecek. Sınavın sonuçları öğrencilerin konuları kavrama düzeyinin yanı sıra öğretmen başarılarını da ortaya koyacak. Sonuçlar orta okullarda verilen eğitimlerdeki eksiklikleri giderilmesinde de kullanılacak. Diğer yandan liselere geçişte uygulanacak yeni sistemin önümüzdeki günlerde tamamlanarak Bakanlar Kurulu gündemine gelmesi planlanıyor. Yeni sistem öğrencilerin 6,7 ve 8.sınıf başarı ortalamaları ile 8.sınıfta gerçekleştirilecek düşük ağırlıklı bir merkezi sınav sonucu öğrencilerin liselere yerleşmesini ön görüyor. Bu kapsamda öğrencilerin ilgili sınıflara ait başarı puanlarının yüzde 70, uygulanacak merkezi sınavın da yüzde 30 etkili olması planlanıyor.

(Visited 1.335 times, 1 visits today)
Yayın tarihi Kategoriler LGS 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir