Yeni Liseye Geçiş Sisteminde İmam Hatip Liselerine Sınavla mı Girilecek?

Yeni Liseye Geçiş Sisteminde İmam Hatip Liselerine Sınavla mı Girilecek? Milli Eğitim bakanlığına bağlı devlet liselerine sınavlı veya sınavsız şeklinde girilebilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki ay Liseye Geçiş Sınavı LGS ile öğrenci alacak liseleri belirleyip isimlerini e-okul sistemi üzerinden öğrencilere ve velilere duyuracak.

İmam Hatip Liselerine giriş iki şekilde de olacak gibi duruyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenlemelere bakıldığında Proje okulları kapsamında yer alan İmam Hatip liseleri ile daha önceden %10 dilimin içine girmeye başarmış Anadolu İmam Hatip Liselerine sınavla girilecek.

Tıpkı Anadolu liseleri gibi Liseye Geçiş Sınavı ile öğrenci almayacak olan yani sınavsız öğrenci kaydı yaptırabilen liseler ise Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi  kapsamında adrese dayalı kayıt yaptıracaktır.

TEOG’un kaldırılmasının ardından yüzbinlerce öğrencinin ve ailelerinin merakla beklediği liselere girişte uygulanacak yeni sistem dün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıkladı. Yılmaz, “Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okuluna yerleştirilecek. Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, tercih yapacak.
 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan yeni sisteme göre öğrenciler adreslerine en yakın 5 okulu tercih edebilecek. TEOG önceside uygulanan adrese dayalı yerleştirme sisteminde 5 okul seçimi yapılabilecek ve bu okullar arasında birine öğrenci yerleştirmesi yapılacak.
(Visited 1.453 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir