Yeni Liseye Geçiş Sistemine Göre Sağlık Meslek Lisesine Giriş Şartları

Yeni Liseye Geçiş Sistemine Göre Sağlık Meslek Lisesine Giriş Şartları.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet liselerine giriş geçen yıllarda TEOG sınavıyla yapılmaktaydı. Öğrencilerin TEOG sınavlarından aldıkları puan ile okul ders not ortalamaları ile oluşan TEOG yerleştirmeye esas puan ile öğrenciler lise tercihinde bulunabiliyordu.

İlk defa 2018-2019  Eğitim ve Öğretim yılında uygulanacak olan yeni Liseye Geçiş Sisteminde ise Milli Eğitim Bakanlığı okullara 3 yöntemle öğrenci alacak.

1-LGS Sınavı ile öğrenci alan okullar: Toplam liselerin %10’nu civarındaki liseler nitelikli okullar olarak sınavla öğrenci almaya devam edecek. Peki TEOG sınavı ile LGS (Liseye Geçiş Sınavı) arasında ne gibi fark var. TEOG’ta tüm okullara TEOG puanına göre öğrenci almaktaydı. Ancak LGS ile sadece nitelikli okullar öğrenci alacak. Bu okullar toplam okul sayısının %10 u kadar olacak. Yani TEOG sınavında %10 dilimin altında öğrenci alan okullar diyebiliriz.

2-Adrese en yakıl okula doğrudan kayıt hakkı: LGS ile öğrenci alan okullar dışında kalan tüm okullara sınavsız öğrencinin oturduğu adrese en yakın liseye kayıt yaptırması mümkün. %10 dışında kalan okullara tercihle ve adrese dayalı girilecek.

Burada henüz açıklanmayan ve belirsizliğini koruyan iki husus var. Sağlık Meslek liselerine giriş nasıl olacak? Adresine en yakın olan öğrenci girecek ama diğerleri ne olacak?

Bu konuda MEB tarafından sınav uygulama tebliğ veya sınav kılavuzu yayınlanması beklenmektedir. detaylar burada yer alacaktır. Milli eğitim tarafından açıklama yapıldığında uzmanlarımız konuyu sizin için yorumlayacak ve kamuoyu bilgisine sunacaktır.

3-Özel yetenek sınavı veya ortaöğretim başarı puanıyla öğrenci alan liseler: Yetenekle öğrenci alan güzel sanatlar lselerine giriş yetenek sınavı ve OBP ile olacağı daha önce açıklandı isede detaylar henüz ortaya çıkmadı.

Sonuç Sağlık Meslek liseleri hangi kriterlere göre öğrenci alacak MEB tebliğ veya sınav kılavuzuyla açıklanacaktır.

(Visited 40.595 times, 1 visits today)

8 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir