Yeni Liseye Kayıt Sistemi LGS Sınavı Yapıldı Sırada Ne Var?

Yeni Liseye Kayıt Sistemi LGS Sınavı Yapıldı Sırada Ne Var? TEOG yerine ilk defa 2018 yılında uygulanmakta olan Liseye Geçiş Sisteminin birinci ayağı olan Liseye Geçiş Sistemi LGS Sınavı tamamlandı şimdi sırada hangi işlemler var?

LGS sınavından sonra öğrenciler ve veliler ne yapacak? Yeni liseye geçişte sırasıyla atılacak adımlar şöyle;

  • Liseye geçiş Sistemi LGS Sınavı Sonuçlarını Bekleyiniz.

LGS 2018 Liseye geçiş sistemi 02. 06.2018 tarihinde yapıldı. Şimdi sırada LGSsınav sonuçlarının açıklanması var. LGS sonuçları 22 Haziran 2018 Tarihinde açıklanacak. Sonuçları Sitemizden Takip ediniz.

  • Lise Kayıt Sistemi Tercih Kılavuzunu Takip Ediniz.

Yeni lise Geçiş sisteminin ikinci ayağını tercihler oluşturmaktadır. Lise Geçiş Sınavı LGS açıklandıktan hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığı  Merkezi Lise Kayıt Sistemi Tercih Kılavuzunu yayınlayacak. Kılavuza göre öğrenciler lise tercihlerini iki şekilde yapacak. Lise Kayıt Sistemi Tercih kılavuzunu sitemizden takip ediniz.

Bir milyona yakın öğrenci, nitelikli okullardaki 126 bin 510 kontenjan için kıyasıya yarışıyor. Herkesin hedefi aynı. Fen, Anadolu ve sosyal bilimler liselerinden birine girmek. Peki o okullara girmek için ne gerekiyor ? Tercihler neye göre yapılıyor ?

Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacak.

Sınavla Öğrenci Alan Nitelikli Liselerin Tercih ve Kayıt İşlemleri.

LGS 2018 22 Haziranda açıklandıktan sonra Tercih ve Kayıt kılavuzunda yayınlanan şartlar doğrultusunda öğrenciler illerinde bulunan merkezi sınavla öğrenci alan nitelikli liselerden 5 tercih yapacaklar.

Adrese Dayalı Öğrenci Alan Nitelikli Liselerin Tercih ve Kayıt İşlemleri.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yaptığı açıklamaya göre adrese dayalı sistem şöyle işleyecek. Öğrenciler oluşturulan ortaokul kayıt alanları içerisinde 3 Anadolu imam hatip, 3 Anadolu, 3 de Anadolu mesleki ve teknik lise olmak üzere 9 okul arasından 5 tane tercih yapacak.

  • Tercih ve Kayıt Sonuçlarının Açıklanması.

Milli Eğitim Bakanlığı Lise Tercih ve Kayt Kılavuzunda lise tercih sonuçlarını ve kayıt sonuçlarını MEB Resmi web sayfasından ve e-okul üzerinden duyuracak.

  • Lise Nakil İşlemleri

Yeni sistemde liseler arası nakil işlemleri henüz netleşmedi. MEB kılavuzuyla bu durumunda netlik kazanması beklenmektedir.

(Visited 572 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir